H-tarifa kisokos: kinek, miért, hogyan?
Az energiaválságnak köszönhetően a H-tarifa áramdíj szolgáltatás egyre népszerűbb. Hűtés/fűtés esetén ma már gyakran előkerül, mint lehetőség. De mi is ez a villamosenergiai szolgáltatás? Ki és hogyan veheti igénybe? A cikkből minden kiderül!
Milyen tarifák léteznek?
Ma már nem csak egy áramdíj szolgáltatás közül választhat az ember. Az otthoni környezetünket és szokásainkat felmérve könnyedén megtalálhatjuk azt a villamosenergiai szolgáltatást, ami számunkra a legkedvezőbb.
Nagyon röviden az alábbi áramdíj szolgáltatásokból választhatunk:
- A1: Általános tarifa, éjjel-nappal egy díjszabás.
- A2: Zónaidős tarifa. 23:00 és 7:00 között hétköznapokon és a hétvégéken olcsóbb fogyasztás.
- B: A kedvezményes díjszabás naponta mindössze 8 órán át elérhető. Régebben éjszakai áramként is ismert volt. A1 vagy A2 tarifa mellé lehet választani.
- Geo: Hőszivattyús berendezések alkalmazásakor érdemes választani. Az A1 tarifa díjához viszonyítva olcsóbb, ám naponta 2-szer 2 órára kimarad az áram.
Mit jelent a H-tarifa?
A H-tarifa egy 2010 óta elérhető szolgáltatás, ami kimondottan megújuló energiaforrásokhoz, környezetbarát megoldásokhoz választható. Hőszivattyús fűtés esetén mindenképpen érdemes elgondolkozni rajta. A díjszabás október 15. és április 15. között érvényes, az év további részében az általános A1 tarifa alapján kell fizetni.
Milyen előnyei vannak a H-tarifának?
Az A-; B-tarifák díjszabása 30-40%-al magasabb, mint a H-tarifáé. A Geo-tarifához viszonyítva mindenképpen a H-tarifa előnyére válik, hogy a nap folyamán az utóbbinál egyáltalán nincs áramkimaradás, míg az előbbinél ez napi 2-szer 2 óráig fennáll. A hőszivattyúk esetében mindkét tarifa elérhető, de más megújuló energiával működő rendszer alkalmával már csak a H-tarifa engedélyezett.
Kik választhatják a H-tarifát?
Megújuló energiát használó fogyasztók, fan-coil-os vagy direkt elpárolgású hőszivattyús fűtéssel élők vagy minimum 3,4 SCOP értékkel rendelkező split klíma tulajdonosok. A H-tarifa az egész ország területén elérhető.
Kinek éri meg leginkább a H-tarifa?
Az év felében elérhető tarifa azoknak éri meg igazán, akiknek nyáron nem igényel nagy energiát a hűtés, megfelelő az otthona szigetelése, télen pedig valamilyen hőszivattyús megoldással fűt.
Hol és hogyan lehet H-tarifát igényelni?
Az illetékes áramszolgáltatónál lehet igényelni, igénylőlap kitöltésével.
Mi szükséges az igényléshez?
Érdemes a tulajdoni lapot, a berendezés műszaki papírjait, megfelelőségi igazolásokat és személyit előkeresni az igényléshez.
Ki szerelheti be a villamoshálózatot?
H-tarifa esetén csak regisztrált villanyszerelőt alkalmazhatunk a munka elvégzéséhez. A kivitelezői nyilatkozatot már az igénylésnél kérhetik.
Milyen problémák adódhatnak H-tarifa igényléskor?
Alkalmanként szerelői költségekkel, hálózati teljesítmény bővítéssel, akár új kábelezéssel is járhat ez a folyamat. Az igényléstől a kiépítésig pedig akár több hónap is eltelhet.