Klíma: Mekkora teljesítményűt válasszunk?

Laikus vásárlóként ijesztőnek és bonyolultnak tűnhet a klíma kiválasztásának a folyamata. Rengeteg fontos szempontra oda kell figyelni, számos mérnöki kérdésben kell jó döntést hozni. A szakemberi konzultáció elengedhetetlen, ám azt tanácsoljuk, bizonyos fogalmakkal személyesen is ismerkedjünk meg a vásárlás előtt. A mai blogcikkünkben a klíma teljesítményének a témáját járjuk körbe.

Hogyan mérjük a klíma teljesítményét?

A klíma teljesítményét kilowattban (kW) mérjük. A nagyobb teljesítményű modell magasabb költségekkel jár, de a hűtési képessége is erősebb, míg az alacsonyabb teljesítményűnek kisebb a kapacitása, de olcsóbban működtethető.

Mitől függ, hogy mekkora teljesítményre van szükség?

A számolás nem is olyan egyszerű és egyértelmű, mint az elsőre tűnik, ugyanis nem csak az otthonunk paramétereire lesz hozzá szükségünk. A szokásainkat és az igényeinket megvizsgálva kell meghatároznunk a lakásunk hőterhelését, és ebből kiindulva kiválasztani az ideális modellt.

Mitől függ a hőterhelés?

A hőterhelést számos tényező befolyásolhatja. A szakemberi konzultációra érdemes az alábbi kérdéseket megválaszolva érkezni:

  • Az épületben tartózkodók száma: Gondoljuk végig: mennyien dolgoznak vagy élnek az adott helyen; mennyiszer szoktunk vendégeket fogadni, illetve mennyi időt töltünk az épületben!
  • Az épület benapozottsága: Milyen nyári adottságai vannak a helynek? Milyen eszközökkel segíthetjük a hűtést (nyílászárók, árnyékolók, redőny stb.)?
  • Az épület állapota: Van-e szigetelés? Milyen minőségű?
  • Az épület funkciója: Mire használjuk a helyet? Milyen eszközök vannak benne? Milyen elektromos berendezéseket használunk, és ezeknek mekkora a hőkibocsátása?
  • Egyedi igények:Milyen hőmérsékletre szeretnénk lehűteni a helyiséget? Melyik helyiségeket tervezzük hűteni? (Bizonyos tereket nem kell beszámítani a hűteni kívánt alapterületbe! Pl.: fürdőszoba, folyosók)
  • Az épület elhelyezkedése: Milyen környezetben található? Mekkora a hűteni kívánt alapterület?

Általában mekkora helyiséghez milyen teljesítményű klímát ajánlanak?

  • 10-25 m²: 1,5-2,5 kW
  • 25-40 m²: 3,5 kW
  • 40-90 m²: 3,5-7,1 kW
  • 90+ m²: 7,1 kW +

A klíma teljesítmény kalkulátor csak az alapterületet veszi figyelembe, ezért az eredménye sok esetben nem releváns, ugyanis más szempontok is meghatározóak a modell kiválasztásakor. (Fentebb említjük!)

Leggyakrabban 2,5, illetve 3,5 kW-os klímákkal találkozhatunk a családi otthonokban. A kicsit nagyobb épületekben pedig az 5 kW-osok találhatóak meg a leggyakrabban.

Anagyobbteljesítményűklímajobbklíma?

Ezt nem lehet ezen a skálán mérni. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy nagyobb teljesítményűt választanak, mint amire valójában szükségük van, ez viszont felesleges költségekkel jár. Az alacsonyabb teljesítményű, ha megfelelő a lakásunkba, ugyanolyan ideális hőmérséklet biztosítására képes, mint magasabb teljesítményű társai.

A felmerülő kérdésekkel bátran vegyétek fel velünk a kapcsolatot!

Még több bejegyzés

2024.11.21

Hogyan működik és miért hasznos az öntisztító funkció a légkondicionálóban?

Nemcsak azért talán, mert egyre kényelmesebbek vagyunk, hanem mert a technológiai fejlődés egyre több komfortot növelő funkciót...

2023.09.15

Nincs munkahely klíma nélkül

Nincs munkahely klíma nélkül? Természetesen ez így nem igaz. Jobb lenne inkább azt mondani

2025.02.03

Mire érdemes figyelni rendkívüli időjárás esetén a hűtő-fűtő klíma kültéri egységénél?

A hűtő-fűtő légkondicionálók kültéri egységei kulcsfontosságú szerepet játszanak az otthonunk kényelmének biztosításában, de re...