Tudtad, hogy amikor klímával hűtesz kondenzvíz termelődik? Bizony! A melléktermék pedig számos felhasználási lehetőséget rejt magában, amivel vizet és pénzt spórolhatsz. Hogyan? Cikkünkből minden kiderül!
Mi a kondenzvíz?
A légkondicionálók elsődleges feladata a levegő lehűtése. A folyamat közben a kinti levegő egy hűtőközegen áramlik végig, amelyben lehűl. A hűtőközeg hőmérséklete azonban sokkal alacsonyabb a helyiség hőmérsékleténél, így a vele érintkező levegőben lévő pára kicsapódik a hűtőberendezésre. Ezt az összegyűlő nedvességet hívjuk kondenzvíznek.
Mire következtethetek a klímámban található kondenzvíz jellegéből?
A kondenzvíz jelenléte a légkondikban teljesen természetes és normális dolog, ám a megjelenése és a mennyisége eltérő lehet modellenként, állapotonként. Az a jó, ha a kondenzvíz átlátszó. Ha zöldes vagy barnás, arra következtethetünk, hogy a klímánkban megtelepedtek a baktériumok és a penész. Ha a színe megváltozik vagy a mennyisége jelentősen megnő, fontos, hogy egyeztessünk egy szakemberrel, ugyanis komolyabb problémáknak is az előjele lehet. A kondenzvízszivattyú vagy a lefolyócső eldugulása, az eltömődött légszűrő, az elhasznált hűtőközeg vagy a hűtőegység szennyeződése mind-mind okozhatják a kondenzvíz mennyiségének vagy minőségének megváltozását.
Mit tegyek, hogyha csöpög a kondenzvíz a klímámból?
Gyakori jelenség a csöpögő külső egység, ám nem normális. A csöpögés annak a jele, hogy a kondenzvizet a légkondi nem tudja megfelelően elvezetni. A probléma általában a kondenzvíz elvezetőrendszerében, például a lefolyócsőben, a lefolyónyíláson vagy a kondenzvízszivattyúban keresendő. Ha hosszú ideig nem orvosolod a kondenzvíz csöpögés problémáját, a környezetben található elemek pl.: falak, bútorok stb. károsodhatnak, penészedhetnek.
Kövesd az alábbi lépéseket, és vess véget a gondnak!
- Lefolyócső: Megeshet, hogy a lefolyócső eldugult, így a kondenzvíz nem tud távozni a klímából. Ha megtaláltad a hibát, takarítsd ki a lefolyócsövet!
- Kondenzvíz szivattyú: Ha a légkondicionáló berendezésednek van kondenzvízszivattyúja, akkor ellenőrizd, hogy megfelelően működik-e, és tisztítsd meg, ha szükséges!
- Szűrő: Az eldugult szűrő lassíthatja a kondenzvíz lefolyását és csöpögést okozhat. Cseréld ki, ha szükséges!
- Hívj a szakembert! Amennyiben még mindig nem találtad meg a probléma forrását vagy magadtól nem tudod megoldani azt, kérd egy szakember segítségét!
Káros-e a kondenzvíz az egészségre, a környezetre?
A kondenzvíz igazából a környezetből származó pára lecsapódása, így önmagában nem természetellenes vagy káros. Ám a hűtőben, klímában található kondenzvíz gyakran érintkezik olyan anyagokkal – nem megfelelő karbantartás és tisztítás mellett pedig baktériumokkal -, amik miatt emberi fogyasztásra, ivásra nem alkalmas, de számos más felhasználási módja van.
Hogyan lehet összegyűjteni a kondenzvizet?
A kondenzvizet érdemes és sok esetben kötelező is összegyűjteni, ugyanis tilos a közterületekre folyatni. Kisebb-nagyobb tárolókban, például vödörben, hordóban tökéletes helyet találhatsz nekik. Árnyékba tedd és ne felejtsd el letakarni valamivel, hogy véletlenül se pottyanhasson bele semmi!
Ha nem szeretnéd összegyűjteni, csatornalefolyókba engedd a kondenzvizet!
Mire használható fel az összegyűjtött kondenzvíz?
Ha pénzt és vizet szeretnél spórolni, valamint fontos számodra a fenntarthatóság, akkor számos módja van annak, hogy a kondenzvizet felhasználd:
- Növényöntözés: Amennyiben nem emberi fogyasztásra termelt növényeid vannak, nyugodtan locsold meg őket kondenzvízzel.
- WC – öblítés: Vizet spórolhatsz, hogyha kondenzvízzel húzod le a toalettet.
- Autómosás: Sokan akadnak, akik kondenzvízzel tisztítják kocsijukat.
- Medence feltöltés: Egyes vélemények szerint a kondenzvízzel megtöltött medence egy okos megoldás.
De még rengeteg olyan esetet felsorolhatnánk, ahol a vízhasználat szükséges, de elegendő hozzá alacsonyabb minőségű, nem emberi fogyasztásra alkalmas víz is. Ilyenkor nyugodtan használd fel!
Mire nem használható fel az összegyűjtött kondenzvíz?
Bármilyen olyan helyzetet, amikor a szervezetedbe juthat a kondenzvíz, érdemes elkerülni. Elsősorban tehát főzésre és ivásra nem alkalmas.
Ha további kérdésed lenne a témában, bátran keresd fel szakembereinket!