Mire érdemes figyelni rendkívüli időjárás esetén a hűtő-fűtő klíma kültéri egységénél?

A hűtő-fűtő légkondicionálók kültéri egységei kulcsfontosságú szerepet játszanak az otthonunk kényelmének biztosításában, de rendkívüli időjárási körülmények között különösen ki vannak téve a károsodás veszélyének. De milyen károkat okozhat az erős szél, ónos eső, intenzív havazás, extrém hőség, és hogyan előzhetjük meg a problémákat?

Erős szél és a törmelék, homok

Az erős szél nemcsak törmeléket, hanem port és homokot is a kültéri egység lamellái közé juttathat, ami csökkentheti az eszköz hatékonyságát. Súlyos esetekben a szél okozta fizikai sérülések, például hajlott lamellák vagy meglazult csavarok is előfordulhatnak.

Érdemes ebben az esetben ellenőrizni, hogy a kültéri egység környezetében előfordulnak-e laza tárgyak, amelyek a szél hatására nekiütődhetnek a kültéri egységnek. Erősebb szélvihar után pedig érdemes vizuálisan is átnézni az egységet. Ha pedig bármilyen mechanikai sérülést észlelünk, például hajlott lamellákat vagy rendellenes zajokat, érdemes azonnal klímaszerelőt hívni.

Az ónos eső eléggé veszélyes a klímára is

Az ónos eső komoly veszélyt jelenthet a kültéri egységre, mivel jégréteg boríthatja be a ventilátort és a hőcserélőt. Ez akadályozhatja a megfelelő működést és túlterhelheti a motort.

Ügyeljünk arra, hogy az egység felett ne legyenek olyan ereszek, amelyekből nagy mennyiségű víz vagy jég hullhat rá. Ónos eső után pedig érdemes óvatosan letakarítani a jeget a kültéri egységről. Ha a kültéri egység esetleg nem indulna el, vagy rendellenes zajokat hallunk, szükséges lehet a szerelő segítsége.

Intenzív havazás és a szellőzők

A nagy mennyiségű hó elzárhatja a kültéri egység szellőzőit, ami csökkenti a teljesítményt és túlmelegedéshez vezethet.

Győződjünk meg arról, hogy a kültéri egység környezete havazás után tiszta-e, illetve javasolt hóvédő tetőt vagy burkolatot is használni. Hívjunk klímaszerelőt, ha a kültéri egység leáll, vagy nem fűt/hűt megfelelően!

Extrém hőség: figyelni a kompresszorra!

Az extrém hőség megterhelheti a kültéri egység kompresszorát, különösen, ha a hőelvezetés akadályozott. A poros vagy szennyezett hőcserélő pedig tovább rontja a helyzetet.

Nézzük meg, az egység körül szabad-e a légáramlás, és tisztítsuk meg a hőcserélőt a portól és szennyeződésektől, ha lehet, rendszeresen. Ha pedig az egység túlmelegszik vagy jelentősen csökken a teljesítménye, hívjunk klímaszerelőt!

Általános karbantartási tanácsok

  • Rendszeres tisztítás: évente legalább kétszer végeztessünk el alapos karbantartást, mindenképpen javasolt, hogy szakemberekkel.
  • Időjárásvédő megoldások: telepítsünk védőtetőt vagy árnyékolót, hogy minimalizáljuk az időjárási károkat.
  • Folyamatos ellenőrzés: havonta ellenőrizzük vizuálisan is a kültéri egység állapotát.

Mikor lesz szükség klímaszerelőre?

Ha bármilyen rendellenes működést tapasztalunk, például:

  • szokatlan zajok,
  • csökkent teljesítmény,
  • bármilyen más meghibásodást vihar vagy extrém időjárás után.

A hűtő-fűtő légkondicionáló kültéri egysége megfelelő karbantartással és időben elvégzett javításokkal hosszú élettartamot és hatékony működést biztosít. Azonban ne feledjük, a rendszeres ellenőrzés és az időjárás okozta károk megelőzése kulcsfontosságú az optimális teljesítmény érdekében!

Még több bejegyzés

2023.09.27

Magyar Klímacsereprogram

A minden negyedik magyar háztartásban megtalálható klímaberendezések közül a nagy energiafogyasztásúak cseréje még gyorsabban t...

2023.08.29

Gyakori kérdések a klímáddal kapcsolatban

Szívesen tennéd fel a kérdéseidet egy szakembernek, de nem tudod, merre fordulj segítségért? Klímavásárlás előtt állsz, de úgy ...

2023.08.10

Klímavásárlás? Klíma beszerelése már meglévő ingatlanba, utólag? LEHETSÉGES!

Klímavásárlás, beszerelés már meglévő ingatlanba: mire érdemes odafigyelni?