Hogyan működik a klíma?

Nem kell mérnöknek lennünk ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik a klíma. Ha szeretnénk légkondit beszerezni vagy már rendelkezünk eggyel, akkor mindenképpen érdemes közelebbről is megismerkedni ezzel a szerkezettel. Tarts velünk, ássuk magunkat mélyebbre a témában!

Mi a split klíma?

A split – vagyis osztott – klíma két részből áll: egy kültéri és egy beltéri egységből, illetve a kettőt összekötő rézcsövekből (ezekben a rézcsövekben zajlik a hűtés nagy része). A legtöbben már „jól” ismerjük ezt a fajta légkondit, csak nem vagyunk tisztában vele, hogy ez a szakmai elnevezése. Ugyanis bármikor az utcán sétálva egy klímának a kültéri egységét pillantjuk meg, mostantól tudhatjuk, hogy splittel akadt dolgunk.

A mono split klímák egy kültéri és egy beltéri egységből, míg a multi split klímák egy kültéri, de több beltéri egységből állnak. A sokszobás lakásokba az utóbbit, a nagyobb terek hűtéséhez az előbbit ajánljuk.

Milyen részei vannak a klímának?

Természetesen minél precízebben beleásnánk magunkat a témába, annál aprólékosabban megvizsgálhatnánk a légkondit felépítő egységeket, de mi most csak a legfontosabb részletekre fogunk koncentrálni:

  • Beltéri egység:

Ahogy a nevében is szerepel bent kerül elhelyezésre. A beltéri egységben található hőcserélő és a ventilátor felelős a hűtésért vagy a fűtésért. A hűtőközeg a hőcserélőn keresztül áramlik, és a helyiségben található levegőnek adja át a hőt. Ezáltal lehűti vagy felmelegíti a levegőt, amelyet aztán a beltéri egység ventilátora a helyiségbe fúj.

  • Kültéri egység:

Ahogy a nevében szerepel kültérben kerül elhelyezésre. A kültéri egységben található hőcserélő és ventilátor felelős a hő leadásáért a külső környezetbe. A hűtőközeg a kültéri hőcserélőn keresztül áramlik, és a hő átadásával lehűl vagy felmelegszik.

Röviden a klímákban található főbb hűtőköri elemekről és alapvető feladatáról:

  • Kompresszor:

A klíma berendezés szíve. Az elpárologtatóból elszívott hűtőközeg gőzt cseppfolyósítható állapotba hozva továbbítsa a kondenzátorba.

  • Kondenzátor:

A gőz halmazállapotú hűtőfolyadék itt válik újra cseppfolyóssá magas nyomáson. A halmazállapot változás alatt hőt adunk le a környezetünknek.

  • Elpárologtató:

A cseppfolyós hűtőközeg itt párolog el alacsony nyomáson a hőcserélőben. A párolgás során hőt vonunk el a környezettől, amitől a hűtés folyamata megkezdődik. Az elpárolgott hűtőközeg újra gőz halmazállapotúvá válik és visszakerül a kompresszorba, majd kezdődik elölről a körforgás.

  • Kondenzvíz:

Hűtés során a beltéri egységben kondenzvíz keletkezik, melynek elvezetését meg kell oldani.

  • Adagoló (feladatai):
  • 1. feladata: Az elpárologtatóba bejutó hűtőközeg mennyiségének, áramlásának szabályzása. Az elpárologtató felületének a lehető legnagyobb részét folyékony hűtőközeggel kell befedni anélkül, hogy a folyadékot a kompresszorba juttatnánk. Ha az elpárologtató kapacitása növekszik, az expanziós szelepnek nagyobb hűtőközeg áramlást kell lehetővé tennie, és fordítva. A kisebb hűtőközeg tömegáram magasabb szintű túlhevítést eredményez, mivel kevesebb felületre van szükség a párologtatáshoz.
  • 2. feladata: A kondenzátor (magas nyomás) és az elpárologtató (alacsony nyomás) közötti nyomáskülönbség fenntartása. A kompresszor munkája által létrehozott nyomáskülönbséget az adagoló tartja fenn.

Mi történik hűtési folyamat során?

Hűtési folyamat során a beltéri egységünk elpárologtatóként működik. Tehát hőt fog elvenni a helység levegőjéből, hűteni fogjuk a helyiséget.

Mi történik fűtés során?

Fűtés alatt a beltéri egységünk kondenzátorként működik. Tehát hőt fog leadni a helység levegőjének, fűteni fogjuk a helyiséget.

Akkor nem is kerül be friss levegő a rendszerbe?

Nem. Az egész egy folyamatos áramoltatás, forgatás. Pont emiatt téves azt feltételezni, hogy a klímahasználat mellett nincs szükség a szellőztetésre!

A Polar Fresh rendelkezik egy innovatív és egyedülálló funkcióval: friss levegő befúvás. Ezzel a programmal friss levegőt juttathatunk a rendszerbe, így a plusz szellőztetésre már nincs szükség!

Még több bejegyzés

2025.04.01

Kiszámoltuk, mennyivel dobja meg a villanyszámlát egy klíma havi áramfogyasztása nyáron!

A nyári hőségben egy jó légkondicionáló elengedhetetlen a komfortos otthoni környezethez. Olyanok is vannak azonban, akik tarta...

2024.09.02

Van-e kockázata a klíma használatának kánikula idején?

A tartósan magas külső hőmérséklet, a kánikula komoly kihívást jelent mind az emberi szervezetnek, mind akár az elektromos bere...

2023.09.15

Nincs munkahely klíma nélkül

Nincs munkahely klíma nélkül? Természetesen ez így nem igaz. Jobb lenne inkább azt mondani